Jak używać fotowoltaikę na sto procent! - dla domu i ogrodu

baterie słoneczne toruń

Fotowoltaika wykorzystuje do produkcji energii coś

Kary za emisję CO2 wymuszone przez członkostwo w Unii Europejskiej wymuszają na rządach krajów refleksję nad przyszłością energetyki. W sytuacji, gdy trzeba odejść od spalania węgla, jedną z alternatyw jest wł

Jak  używać fotowoltaikę na sto procent! - dla domu i ogrodu baterie słoneczne toruń
aśnie energia odnawialna. Jest to ogólne pojęcie, w którym zawiera się kilka propozycji, jak pozyskiwać energię elektryczną lub cieplną z minimalizacją szkód dla środowiska.
Jedną z propozycją zastosowania energii odnawialnej jest fotowoltaika, polegająca na otrzymywaniu "prądu" bezpośrednio z energii słonecznej. Pośrednikami w tej przemianie są kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne, które są skierowane w stronę Słońca i ich zadaniem jest pochłonąć jak najwięcej fotonów.
Panele fotowoltaiczne przetwarzają bezpośrednio energię słoneczną w prąd elektryczny. Kolektory słoneczne są chętnie instalowane na dachach budynków w celu otrzymania ciepłej wody (ogrzanej przez Słońce drogą promieniowania).
Energia słoneczna to energia odnawialna, bo wykorzystując ją, nie zużywamy dostępnych nam zasobów. Na tym właśnie polega energia odnawialna. Fotowoltaika wykorzystuje do produkcji energii coś, czego na Ziemię dociera nieograniczona (z punktu widzenia człowieka) ilość. Oczywiście, nocą kolektory słoneczne, czy panele fotowoltaiczne będą pracować słabiej, tak samo, jak w ciemniejszych porach roku. Jednak zawsze można zmienić lokalizację tych urządzeń na bardziej dogodne lub dopasować zużycie energii do cyklu dobowego.
Energia odnawialna często mierzy się z problemem dostępności źródeł w różnych porach dnia.


W perspektywie rosnących rachunków za energię

Za sprawą programu "Mój prąd" fotowoltaika przeżywa w Polsce prawdziwy rozkwit. Coraz więcej ludzi interesuje się w jaki sposób pozyskać energię ze Słońca. Jest to bardzo ekologiczne źródło energii i warto jest się nim zainteresować.
Energię ze Słońca możemy pozyskiwać na dwa kilka sposobów. Swego czasu w Polsce były bardzo popularne kolektory słoneczne. Specjalne panele na dachu miały na celu podgrzewanie wody poprzez promienie słoneczne i jej późniejsze wykorzystanie w gospodarstwie domowym. Obecne bardzo popularne stają się panele fotowoltaiczne za sprawą ich coraz niższej ceny i dotacji od rządu. Można uzyskać dofinansowanie w nawet 50% wartości inwestycji ale nie więcej niż 5000 zł. Dodatkowo jeśli weźmiemy pod uwagę ulgę termomodernizacyjną naszego budynku, możemy odliczyć kolejne pieniądze obniżając nasz dochód. Znacznie obniży to koszt instalacji i przyspieszy czas zwrotu inwestycji. Szacuje się że inwestycja może zwrócić się już nawet po 6-7 latach, podczas gdy producenci dają gwarancję na swoje urządzenia na poziomie 20-25 lat.
Energia odnawialna od wielu lat jest bardzo popularna w krajach rozwiniętych. Dla przykładu w Niemczech, panele fotowoltaiczne mają zainstalowaną moc na poziomie 46000 MW, podczas gdy cały polski system elektroenergetyczny posiada moc zainstalowaną 43000 MW. To pokazuje jak przyszłościowa jest to technologia. W perspektywie rosnących rachunków za energię elektryczną warto jak najwcześniej zainteresować się możliwością pozyskiwania tak naprawdę darmowej energii.


Jest to nie tylko przejaw troski

Energia odnawialna cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Jest to nie tylko przejaw troski o środowisko naturalne, ale również sposób na oszczędność. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej sieci energetycznej, co jest najlepszym potwierdzeniem tego, że panele fotowoltaiczne wydają się być dobrym pomysłem. Oczywiście jest to spora inwestycja, jednak relatywnie szybko można otrzymać zwrot.

Dobór odpowiedniej mocy

Kolektory słoneczne dedykowane są nie tylko osobom prywatnym, ale również relatywnie niewielkim zakładom pracy. Trzeba mieć świadomość, że występują one w wielu wariantach. Priorytetem jest to, aby parametry użytkowe zostały właściwie dopasowane do konkretnego przypadku. Tylko wtedy można uzyskać maksimum sprawności oraz wydajności. W wielu przypadkach możliwe jest odsprzedanie zgromadzonej energii zakładowi energetycznemu. Dzięki temu można mieć pewność, że nie zostanie ona zmarnowana. Ponadto, w niektórych przypadkach można zgromadzić ją "na zapas". Niezbędne do tego akumulatory, które wykorzystuje się do magazynowania energii.

Profesjonalny montaż

Fotowoltaika to branża, która stale się rozwija. Na rynku funkcjonuje spora ilość przedsiębiorstw oferujących sprzedaż paneli słonecznych, a także ich montaż. Priorytetem jest to, aby wybrać prawdziwych fachowców, którzy posiadają doświadczenie, a także cieszą się pozytywną opinią wśród klientów. Prawidłowy montaż jest podstawą to tego, aby instalacja była niezawodna. Nie należy zapominać również o konieczności systematycznej konserwacji kolektorów.